Tento obchod používá cookies a další technologie, abychom mohli vylepšit naše služby na našich stránkách.

Pro všechny živé organismy je nezbytný výskyt fyzického i psychického stresu. Stres v rozumné míře a po omezenou dobu přináší lepší výkon. Proč je tedy stres považován za něco negativního? Psychologové dělí stres na eustres, který přináší zvýšenou motivaci, efektivnější jednání a je tedy hodnocen kladně. Naopak distres vede k přetížení. Jedná se o nadměrnou a často dlouhodobě vysokou hladinu stresu, která vede k pocitům úzkosti, strachu a přetížení. Právě dlouhodobé působení distresu může vést ke zhoršování psychického stavu a případně psychosomatickým obtížím. Zrychlení životního tempa tlak na větší flexibilitu a méně jistot dělá z distresu čím dál tím rozšířenější jev, který není možno ohraničit věkem ani sociálním statutem.

Již v roce 1975 vykazovala velká část populace v Severní Americe dlouhodobou úzkostlivost. Osoby trpící dlouhodobou úzkostí jsou ohroženy po psychické i fyzické stránce. Odhaduje se, že stres se výrazně podílí na až 80% onemocnění. 

Ranní shon, dlouhé dojíždění do práce, náročné povolání mnohdy vyvolávající další stres a pocity nejistoty, pozdní návrat domů, křik dětí, nedostatek volného času, málo sportu a pohybu ve volné přírodě, příliš kofeinu, cukru a málo čisté vody, špatné vztahy v rodině nebo na pracovišti. Jistě jste mezi vyjmenovanými možnostmi našli i vy ty své prohřešky proti vlastnímu zdraví.

Po dlouhém boji s úzkostí a vystavení dlouhodobému nadměrnému stresu člověk často upadá do deprese. Podle zakladatele pozitivní psychologie Martina Seligmana, deprese se stala pro mysl tím, čím je pro tělo běžné nachlazení. Je šokující, že žijeme v blahobytné společnosti o jaké se našim předkům ani nesnilo a naše těla i duše tím tolik trpí.

Ve studii Michaela Hutchinsona "Megabrain Report" zjistili, že zvýšení hladiny serotoninu vede k lepším výkonům v práci a vůdcovským schopnostem. Avšak, když je dominantní samec sesazen ze své pozice, jeho hladina serotoninu klesne o 50 % a jeho sebevědomí se promění na nejistotu a úzkost. Pokud se nedominantní samec dostane na vedoucí místo, jeho hladina serotoninu se zvyšuje o 40 až 60 %. Spánek, vnímání bolesti, sebevědomí, pocit osobní kontroly nad vlastním životem se zlepšují zvýšením hladiny serotoninu. Není divu, že se tolik lidí uchyluje k Prazaku, k jednomu z nejpředepisovanějších léků historie. Prozak svým fungováním snižuje absorpci serotoninu, čímž dochází k jeho nárůstu. To vede k snížení deprese, zvýšenému sebevědomí a pocitům naděje.

Dlouhodobé působení stresu také ovlivňuje hypofýzu, neboli podvěsek mozkový k produkci adrenokortikotropního hormonu (ACTH) a adrenalinu, což vede k zrychlení tepu, vyššímu napjetí ve svalech a bystřejším smyslům...boj nebo útěk. Tato strategie pomáhala našim předkům přežít, ale dnešní přežití většinou nevyžaduje fyzickou aktivitu, po které by se vyplavil endorfin, proto u nás ale nedochází ani k snížení hladiny adrenalinu. Proto dnes mnozí lidé pijí alkohol, používají léky, drogy nebo si postupně pěstují psychologická onemocnění. 

Ilustrační historka

Psycholožka procházela po místnosti, zatímco publiku přednášela o zvládání stresu. Když pozvedla sklenici s vodou, každý z přítomných očekával, že se zeptá: "Je sklenice z poloviny prázdná nebo z poloviny plná?" Namísto toho se však pousmála a zeptala se lidí, kolik si myslí, že sklenice váží. Odhadů bylo mnoho. Ona však řekla: "Na skutečné hmotnosti nezáleží. Záleží na tom, jak dlouho sklenici držím. Pokud ji držím minutu, není to žádný problém. Když ji budu držet hodinu, bude mě bolet paže. Kdybych ji držela celý den, moje paže by se cítila paralyzovaná. Každopádně, sklenice je stále stejně těžká, ale čím déle ji držím, tím těžší se zdá."

Pak pokračovala. "Stres a starosti jsou stejné jako tato sklenice. Myslete na ně chvíli a nic se nestane. Myslete na ně o něco déle a začnou vás zraňovat. A budete-li se jimi zabývat celý den, budete se cítit paralyzovaní - neschopní cokoli udělat." Je důležité nezapomínat své stresy uvolňovat. Každý večer, co nejdříve to půjde, odhoďte všechna svá břemena. Netahejte je s sebou celý večer až do nočního spánku. Nezapomeňte svou sklenici včas odložit, například s psychowalkmanem.

Absolutní špičkou je přístroj Flex, který je i cenově dostupný. Flex nastaví relaxační programy přesně podle vaší momentální hladiny stresu a postupně vás přivede k uvolnění.